Мојата кујна

Куглоф со суво овошје

Куглоф + млеко = Одлична комбинација за лесна вечера!!!

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

1 јаболко

60 грама брусници

100 грама суво грозје

150 грама шеќер

100 милилитри масло за јадење

250 милилитри кисела вода

½ кесичка цимет

2 кесички ванилин шеќер

1 прашок за печиво

350 грама брашно

150 грама шеќер во прав

3 лажици врела вода

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Сите состојки осен шеќерот во прав измешајте ги (Јаболкото изрендај те го без лушпата). Калапот за куглоф премачкајте го со масло за јадење или путер и додадете ги измешаните состојки.

Печете на претходно загреана рерна на 180 степени Целзиусови, 50 минути.

Со чепкалка за заби проверете дали колачот е испечен. Кога куглофот ќе биде готов оставете го уште 10 минути во калапот.

Ставете го колачот на чинија и прелиј те го со глазура ( измешајте го шеќерот во прав со 3 лажици врела вода).

Уживајте!!!

Напиши коментар