Мојата кујна

Леден чоко десерт

Начин на подготовка:

  • 4 жолчки
  • 40гр шеќер во прав
  • 150гр чоколадо
  • 150гр нутела
  • 4 кесички шлаг
  • 4дл млеко

Начин на подготовка:

1. Изматете ги жолчките со шеќерот и варете ги на пареа пет минути. Потоа тргнете ги од пареа, додадете искршено чоколадо и нутела, се соединете и оладете.

2. Шеќерот во прав помешајте го со млекото, изматете и додадете во оладената смеса, соединете и додадете во калап обложен со проѕирна фолија и замрзнете.

 

Напиши коментар