Мојата кујна

Лења пита со праски и сливи

Потребни состојки:

–      500 гр кори за пита

–      3 јајца

–      200 гр шеќер

–      200 мл масло

–      150 гр гриз

–      400 гр зрели праски

–      250 гр сливи

–      1 кесичка пециво

–      1 кесичка ванилин шеќер

–      шеќер во прав за посипување

Подготовка:

Изматете ги јајцата и шеќерот, па постепено додадете го маслото. На крајот додадете го гризот, ванилата и пецивото. Нежно измешајте. Земете три кори и секоја премачкајте ја со смесата со јајца. На третата кора ставете исечени праски и сливи. Свиткајте ги кравети на внатре, за да не ви истече филот и свиткајте во ролна. Повторете ја постапката со сите кори и целиот фил. Ставете ги во подмачкан плех да се печат на 180 степени околу 20 мин. Изладената пита посипете ја со шеќер во прав.

Напиши коментар