Убавина

Летни рецепти за нега на врвовите на косата

Доколку планирате летово да го поминете пливајќи и сончајќи се, сигурно ќе се соочите со поблемите кои на вашата коса ќе и ги предизвикаат хлорот , солената вода од морето,  жештините од сонцето.

Сепак имаме една солуција како одлично решение за вас….

Ова решение можете да го произведете во вашата сопствена кујна…Да , да ,токму така…еве го и рецептот:

Потребни состојки:

  • 1 чаша вода
  • 1 лажичка сода бикарбона
  • 2 лажички јаболков оцет
  • Додадете го оцетот во водата, додадете  ја содата промешајте и готови сте.

Нанесете ја смесата на вашата коса . Осавете ја да делува 10 минути и исплакнете. Оваа солуција нуди можност, да се обнови сјајот на вашата коса ,а исто така и да се исфрлат испуканите и изгорени врвови . Дознајте ги и старите трикови  со мачкање на косата со мајонез, мед и останати стари рецепти кои сигурно ги користеле вашите мајки.

 

Напиши коментар