Керозин

Lotus Esprit Superleggera

Esprit Superleggera ќе се напојува со надградена верзија на 4,8-литарскиот V8 мотор прикачен на седум-брзински полу-автоматски менувач со двојна спојка и брза реакција. Оваа конфигурација ќе биде способна за производство на 612 коњски сили во 9000 вртежи во минута која ќе биде обележана со посебна алуминиумска каросерија која ќе биде уште посилна и полесна од таа која се користи во тековниот модел. Овој тип на моќна и светла комбинација ќе обезбеди забрзување од 0-100 км/ч во време под три секунди и максимална брзина од 340 км/ч.

Lotus е толку сигурен за новиот Superleggera модел, што главниот технички директор, Волф Цимерман, дури и го буцна новиот McLaren MP4-12C. “Овој автомобил нема да биде како McLaren MP4-12C, туку тој ќе биде подобар – ќе поседува повеќе емоции” – изјави тој.

1 Коментар

  1. E ova e nesto osvezuvacko i novo mislam deka super kolite kako mc laren ferrrari 599 gto COrveta i ostanatite ke dobijad seriozen soparnik koj i so cenata veruvam dekla ke bide podobar a i da ne zaboravime deka p[ozadi lotus imeto se krie f1 tehnologijata na bivsiot tim po ime reno a sega lotus

Напиши коментар