Убавина

Маска од круша за лице без црвенило, акни и брчки

Крушата е овошје кое изобилува со витамини и минерали. Особено е богата со витаминот Б, витамин кој смирува било каква кожна реакција. Ако имате црвенило, акни тогаш пробајте ја маската од круша. Состојките кои ги има крушата се доволни за да ја снабдат кожата со се што и е потебно, а тоа е доволна причина за да не се појавуваат брчки.

Подгответе си маска така што ќе испасирате една голема и зрела круша. Во неа капнете неколку капки маслиново масло, една лажица мед и една лажица јогурт. Нанесете ја на лицето и оставете нека делува барем 15 минути.

Напиши коментар