Убавина

Маска за лице од кафе и какао

Кафето и какаото се ефикасна и лековита комбинација за вашата кожа! Маската ги отстранува темните флеки и торбичките под очите, го изедначува тенот, ги пополнува брчките и ја затега опуштената кожа.

Освен тоа маската многу лесно се прави и се што ни е потребно го имаме дома.

Потребни намирници:

4 лажици тазе мелено кафе

4 лажици какао

8 лажици кисело млеко

2 лажици мед

Сите компоненти се мешаат се додека не добиете хомогена смеса. За да се раствори добро медот најдобро е претходно малку да се загрее. Маската се нанесува на лицето и вратот и се остава да делува половина час.

Се препорачува редовна употреба еднаш седмично во текот на 6 месеци. За оние со сува кожа наместо кисело млеко, нека додадат павлака.

 

Напиши коментар