Убавина

Маска за лице со семки од тиква

Добро ги знаеме хранливите состојки на семките од тиква. Но, освен тоа што се добри за јадење со нив може да подготвите хранлива маска за лице по која ќе заборавите на сувата кожа.

Една рака семки од тиква смелете ги и измешајте ги со лажица маслиново масло. Оставете ја маската да делува 20 минути.

Би било добро доколку направите пилинг пред да ја нанесете маската, така полесно ќе му овозможите на витаминот Е да влезе длабоко во кожата.

Напиши коментар