Убавина

Маска за сјајна и цврста коса

Нашата коса летно време е изложена на многу промени, станува осетлива, сува и со испукани врвови. Сите сакаме сонце и плажа, но тие не ни се сојузници за убавата коса. Затоа треба да ја негуваме.

За да и го вратите сјајот на косата доволно е да посегнете само по неколку намирници во вашиот фрижидер.

Маска од јогурт и белки

Белката од јајцето ги уништува бактериите, а и го отстранува вишокот на масти. Додека млечната киселина од јогуртот ги отстранува нечистотиите кои и го одземаат сјајот на косата.

Состојки:

1 белка

¼ чаша јогурт

¼ шоља мајонез

Подготовка:  изматете ја белката и потоа споете ја со јогуртот и мајонезот. Мешајте додека смесата не се соедини добро. Нанесете ја целата количина на мокра коса и покријте ја со кеса. Оставете да делува околу 30 минутим, а потоа измијте ја со благ шампон и исплакнете со ладна вода.

Напиши коментар