Убавина

Мејкап правила за сезона есен-зима 2012/13

Како треба да изгледа нашата шминка оваа сезона, за да може да се каже дека е актуелна и во тренд? Има неколку основни правила кои го карактеризираат овогодишниот тренд и ние ќе ви ги претставиме најважните од нив во оваа статија.

Ајлајнер

Мејкап тенденција која веќе неколку години не губи од својата моќ во светот на декоративната козметика. Сезонава изберете ајлајнер во црна, кафејава или виолетова боја. Надополнете го тоа со маскара за да добиете сензуален ретро поглед. Лицето нека биде добро изедначено со пудра, нанесете руменило и кармин во пастелни бои.

great eyes

 

Lana Del Rey: H F '12 campaign

 

coffee and cream.

Hussein Chalayan SS 10 beauty

I adore this look. Play up the eyes and keep the lips subtle.

 

.

Кармин

Кои се актуелните нијанси за кармини? Ние би рекле изборот треба да биде дефиниран од индивидуалниот стил, но добро е да се знаат актуелните бои. Без сомнеж темните бои преовладуваат. Тргнувајќи од најтемната вино боја, бордо, темно црвените, портокаловите и сл. Доколку се одлучите за кармин во темна нијанса треба да знаете дека тоа е многу силен акцент и не смее да се претерува. Единствено што оди во оваа комбинација е маскара на очите и многу нежна сенка. Погледнете како изгледаат актуелните бои:

gorgeous high contrast! for Flare Sept. 2012

 

Beauty Editorial - The Faces of AW12

photo by Matt Holyoak, 2012

 

 

love this look

those lips

Perfect

retro beauty

Barbara Palvin for Loreal Paris "Miss Candy"

lip.

glittery red lips

ombre lips, backstage nina ricci f/w 12-13, ginta lapina

La propuesta de primavera-verano 2012. Mucho más neutra y comedida. La firma Pat, pero Galliano ya no estaba al frente. ©GoRunway.com

smokey eyes and a matte red lip! Georgia May Jagger by Kenneth Willardt for Glamour UK, December 2012

bombshell makeup!

purple pout

 

Мат мејкап

Начин на шминкање кој секогаш е добар избор. Целото лице е обоено во нежни пастелни бои. Порцелански тен, минимално нагласени очи и мат кармин. Дополнето со руменило во пастелни бои. Шминка што идеално ги прикрива недостатоците и ги нагласува убавите црти на лицето. Природниот изглед секогаш е помеѓу трите основни мејкап тенденции, без разлика на сезонските хит трендови.

 

Spring beauty look from Jill Sander

brown-eye-makeup-blue-eyes

 

Акцент на очите

Овој начин на шминкање го препорачуваме пред се за вечерно излегување. Бидејќи станува збор за сенки во темни и интензивни бои кои ги наметнува сезонскиот тренд. Најсилен ефект ќе постигнете ако ја изберете црната или темно кафејавата боја. Подеднакво добар избор се и боите темно вино и виолетовата, но со нив треба да се внимава да бидат добро вклопени со вашиот целосен стајлинг. Специфични се и не експериментирајте ако не знаете како правилно се користат.

love this

 

 

light & breezy summer makeup.  Elle Cover, Denmark.

short haircut

mod

Love

Gorgeous smokey eye

 

 

 

Напиши коментар