Мојата кујна

Милка торта

Чоколадно задоволство кое мора да си го приуштите

Потребни состојки:

За кората:

–      21 белки

–      600 гр шеќер

–      300 гр мелени лешници

–      3 лажици брашно

За филот:

–      1 л млеко

–      3 пудинга од ванила

–      6 лажици брашно

–      100 гр шеќер

–      21 жолчка

–      250 гр маргарин

–      2 шлага

–      300 гр млечна милка

–      300 гр бела милка

Подготовка:

За кората:

Изматете 7 белки , 200 гр шеќер, 100 гр смелени и претходно препечени лешници и една лажица брашно. Печете 15 мин на загреана рерна од 170 степени. Направете и испечете вкупно три вакви кори.

За филот:

Сварете го млекото, 3 пудинга од ванила, 6 лажици брашно, 100 гр шеќер и 21 жолчка. Кога ќе се излади смесата додајте 250 гр маргарин и 2 шлага.

Филот поделете го на два дела

Во едниот дел ставете 300 гр растопена млечна милка, а во другиот фил додајте 300 гр растопена бела милка.

Филувајте со следнив редослед: кора, црн фил, бел фил, кора…

Напиши коментар