Мојата кујна

Минјон торта

Кремаста торта со фантастичен вкус !!!

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

12 јајца

24 лажици шеќер + 200 грама за грилијаш

150 грама мелени бадеми

150 грама мелени лешници

150 грама мелени ореви

6 лажици брашно

2 лажици млеко

250 грама путер

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Прва кора:

Изматете 4 белки, 4 лажици шеќер, 150 грама излуштени мелени бадеми, 2 лажици брашно и печете на 180 степени Целзиусови 15 минути.

Втора кора:

Исто како првата но наместо бадеми додадете ги мелените лешници.

Трета кора

Изматете 4 белки, 4 лажици шеќер и грилијаш ( 200 грама шеќер кој треба да се карамелизира и откако ќе се карамелизира се додаваат 150 грама ореви. Кога карамелот ќе се олади треба да се измеле)

Фил:

Добро изматете 12 јајца со 12 лажици шеќер, додадете 2 лажици млеко и кремот сварете го на пареа.

Кога кремот ќе се олади додадете го добро изматениот путер и добро измешајте.

Филувајте ја тортата и украсете ја по желба.

Уживајте!!!

Напиши коментар