Мојата кујна

Munchmallow колач

Потребни состојки:

–      5 јајца

–      400 гр шеќер

–      200 гр брашно

–      1 кесичка пециво

–      2 лажици какао

–      2 дл млеко

–      1 дл масло

–      1 кесичка желатин

–      100 гр чоколада

Подготовка:

Жолчките изматете ги со 200 гр шеќер, додајте го млекото, па маслото. Исклучете го микерот па додајте го брашното, пецивото и какаото. Сипете ја смесата во намастен плех и испечете го.

Желатинот потопете го во 4 лажици вода. Кога ќе набабри загрејте го и постојано мешајте. Изматете ги белките во цврст снег, додајте 200 гр шеќер и матете додека шеќерот не се растопи. Потоа додајте го желатинот и продолжете со матење. Сипете ја смесата на испечената кора и вратете ја тепсијата во рерна на кратко. Изладениот колач прелијте го со растопена чоколада.

Напиши коментар