Мојата кујна

Мус од банани и чоколадо

Одличен вкус кој мора да го почувствувате…

Потребни состојки за 4 порции:

–      60 гр чоколада за готвење

–      4 супени лажици овошен сируп

–      1 лажица путер

–      1 лажица рум

–      4 банани

–      150 мл слатка павлака

–      4 топки сладолед од ванила

–      70 гр бадеми

–      20 гр чоколадни трошки

Подготовка:

На пареа растопете ја чоколадата, при тоа додавајќи го овошниот сируп. Потоа ставете го путерот. Измешајте ја смесата и тргнете ја од оган. Исчистете ги бананите и исецкајте ги на тркалца. Изматете ја слатката павлака. На дното од чинијата ставете една топка сладолед, па одозгора ставете банани. Одозгора прелијте со растопената чоколада. Ставете од слатката павлака и одозгора ставете мелени бадеми. Постапката повторете ја додека не се пополни чашата.

 

Напиши коментар