Пози

Најдобрите порно актерки – 8 дел

15. Jesse Jane

 

Jesse Jane е родена на 16 Јули 1980 година во Форт Ворт, Тексас, таа е американска порно актерка и модел.
Jane била дете на родители кои работеле во армијата на САД, за неа може да се каже дека израснала во воените бази во Мидвестерн, САД. Како дете почнала да посетува часови по танц, а веќе во средното училиште Rose Hill во Канзас, била избрана за мажуретка на спортскиот тим на училиштето. Дипломирала во средното училиште Moore во Оклахома.
Jane случајно прочитала натпис од порно актерката Tera Patrick која тогаш работела за продукцијата Digital Playground и одлучила да стапи во контакт со неа. За кратко време  потпишала договор и така влегла во светот на порно индустријата. Нејзината прва сцената била со Devon во филмот No Limits.

Jane подцна се појавила на насловната страна на албумот на хеви-метал групата Drowning Pool’s, албумот се викал Desensitized, а подоцна се појавила и во нивниот спот за песната “Step Up.”

Во 2005 година нејзината продуцентска куќа Digital Playground одлучила да направи линија на сексуални играчки потпишани од Jane бидејки нејзините филмови, No Limits, Beat the Devil, и Loaded добро котирале на пазарот и биле многу популарни. Истата година Jane се појавила и во еротскиот филм “Pirates”.

Одличната соработка со продуцентска куќа Digital Playground на Jane и овозможило покасно да се појави во серијалот Entourage во епизодата “I Love You Too”. Jane се појавила и во популарното шоу на Playboy TV, Night Calls, а подоцна и во шоуто Naughty Amateur Home Videos на истата телевизија. Во 2007 година станува колумнист за магазинот Chéri, а подоцна и за магазинот Ralph на кој одговарала и на прашања поврзани со сексот. Истата година Jane направила и корекција на нејзините гради.

Во 2009 Jane се појавила во ријалити серијата The Bad Girls Club.

Во Јануари 2011 година таа била прогласена од страна на CNBC, како една од 12 најпопуларни ѕвезди во порно индустријата. Истата година лансирала и свој производ, станува збор за текилата “Diosa”.

 

Награди:

2003 Nightmoves Entertainment Awards – Best New Starlet (Editor’s Choice)[19]

2004 Venus Award – Best Actress USA[20]

2004 Delta di Venere Award – Best American Actress[21]

2006 AVN Award – Best All-Girl Sex Scene (Video) – Pirates

2006 Nightmoves Entertainment Awards – Best Actress (Editor’s Choice)

2006 FOXE Award – Female Fan Favorite

2006 Scandinavian Adult Awards – Best Selling International Star

2007 AVN Award – Best All-Girl Sex Scene (Video) – Island Fever 4

2007 F.A.M.E. Award – Hottest Body

2007 Exotic Dancer Awards – Adult Movie Feature Entertainer of the Year

2007 Venus Award – Best US Actress

2008 F.A.M.E. Award – Hottest Body

2008 Medien eLINE Award – Best US Actress

2009 AVN Award – Best All-Girl Group Sex Scene – Cheerleaders

2009 F.A.M.E. Award – Hottest Body

2009 Hot d’Or – Best American Actress – Pirates II: Stagnetti’s Revenge

2011 AVN Award – Best All-Girl Group Sex Scene – Body Heat

2011 AVN Award (The Fan Awards) – Wildest Sex Scene – Body Heat

 

 

14.Carmella Bing

Carmella Bing е родена на 21 Октомври 1981 година во Салем, Орегон, САД. Таа е позната американска порно актерка. Carmella се има појавено во повеќе од 100 филмови и има користено многу уметнички имиња во нејзината кариера.

Нејзините корени потекнуваат од Италиа и дел од Хаваи. Нејзината мајка ја родила реалтивно млада на само 15 години, додека нејзиниот татко набргу по породувањето ги напуштил и исчезнал од нивниот живот. Carmella уште како млада имала афинитети према мажите и често знаела да менува партнери и да дава сексуални услуги.

На 18 годони Carmella почнала да посетува часови по танц и станала девојка за придружба. Во 2004 година откако се преселила во Лас Вегас, Carmella веднаш одлучила да ги зголеми своите гради. Во Ноември 2005 година Carmella влегува во порно индустријата и почнува да снима филмови сакајќи со тоа да и порасне цената како девојка за придружба. Сепак љубовта према сексот ја натерало и понатаму да остане во порно инустријата. Во Декември 2007 година таа го отвора својот порно сајт под името FantasyGirlCarmella.com.

 

Награди:

2008 UK Adult Film and Television Award – Best Overseas Female Performer

 

 

 

13. Kagney Linn Karter

Kagney Linn Karter е родена на 28 Март 1987 година, таа е американска порно актерка. Родена е во Харис Каунти, Тексас, а израснала во Свети Џозеф, Мисури и Ридгвеј, Пенсилванија.

Во 2007 година Karter живеела во Мисури и започнала да се занимава со стриптиз, во кој била доста успешна и била позната под името Déjà Vu Showgirl. Подоцна се преселила во Калифорнија и почанала да зема часови по глума и пеење, но сепак продолжила да работи и како стриптизета. Работајќи како стриптизета по клубови во Калифорнија го запознава својот иден менаџер кој подоцна ќе ја пробие и како модел. За кратко време потпишала договор за агенцијата LA Direct каде ќе има можност да работи со еротскиот фотограф Holly Randall.

Karter веќе во 2008 година влегува во порно индустријата каде потпишува договор за продукцијата Naughty America.

Во 2009 година била избрана за Penthouse Pet за месец Јуни 2009, но се појавила и на насловните страни на магазините Hustler и Adult Video News.

Таа, исто така, се појавила на насловбната страна на книгата Erotic Dream Girls, напишана од фотографот Holly Randall. Во Јануари 2010 година, таа потпишала ексклузивен договор за продуцентската куќа Zero Tolerance Entertainment.

 

Награди:

2010 AVN Award – Best New Starlet

2010 AVN Award – Best POV Sex Scene – Pound the Round POV

2010 XBIZ Award – New Starlet of the Year

2010 XRCO Award – New Starlet

 

12. Eva Angelina

Eva Angelina е родена на 14 Март 1985 година, таа е поранешна порно актерка и модел. Angelina својата кариера во порно индустријата ја има започнато на 18 години, каде има освоено многу награди, вклучувајќи ја и наградата, “2008 AVN Award for Best Actress“

Angelina е роденa во Оринџ, Калифорнија. Таа има кубанско, кинеско, англиско и ирско потекло. За себе изјавила дека во младоста со своите родители живееала многу богато, но кога наполнила 13 години нејзините родители изгубиле скоро се.

Angelina прочитала во весник оглас за порно актерки и така дошла на идеа да се занимава со снимање на порно филмови. Првата сцена ја снимила во серијалот Shane’s World. Таа била позната по тоа што носела очила додека ги снимала сцените. Интересно е да се напомене дека неколку пати ги заборавала очилата и инсистирала да и се донесат доколку сакале да се снимат сцените. На доделување на AVN наградите се појавила без очила и скоро никој не ја препознал од присутните на доделувањето. Подоцна Angelina се има појавено во мејнстрим серијалите 7th Heaven и Cousin Skeeter. Во 2010 година од страна на магазинот Maxim, Angelina била прогласена за една од 12 најдобри порно актерки.
Во 2010 година Angelina одлучила да се повлече од порно индустриајта.

Денес таа е во брак со порно актерот Danny Mountain со кој има и ќерка.

 

Награди:

2007 Nightmoves Best Actress – Fan’s Choice award.

2008 AVN Award – Best Actress (Video) – Upload

2008 AVN Award – Best Solo Sex Scene (Video) – Upload

2008 XBIZ Award – Female Performer of the Year

2008 XRCO Award – Single Performance, Actress – Upload

2010 AVN Award – Best All-Girl Group Sex Scene – Deviance

2010 XBIZ Award – Pornstar Website of the Year

2010 XRCO Award – Best Cumback

2011 AVN Award – Best Tease Performance – Car Wash Girls

 

11. Alexis Texas

Alexis Texas е родена на 25 Мај 1985 година во американска база во Панама, но израснала во близината на Сан Антонио, Тексас. Таа е позната американска порно актерка. Alexis својата кариера во порно индустријата ја започнала во 2007 на возраст од 21 година.

Нејзината прва сцена била за Shane’s World’s, снимена во Октомври 2006 година. Подоцна снимила и неколку сцени за Bang Bros на Флорида. Во Март 2007 година Alexis се сели во Лос Анџелес и почнала да снима за компанијата LA Direct.

Во 2009 година отвара своја продуцентска куќа Alexis Texas Entertainment како дел од Starlet Entertainment Group. Подоцна го објавува и својот официјален веб сајт.

Alexis во својата кариера се има појавено во многу филмови на познати продуцентски куќи како, Reality Kings, Muffia, Bang Bros, Brazzers, Wicked Pictures и Elegant Angel.

Во 2009 година се појавува на насловната страница на магазиниот Genesis, а во Април 2009 се појавила во Јунското списание на Hustler.

Во 2010 година Alexis била прогласена од страна на магазинот Maxim за една од 12 најдобри порно актерки.

 

Награди:

2008 Night Moves Adult Entertainment Award – Best New Starlet, Fans’ Choice

2008 Empire Award – Best All-Sex DVD – Alexis Texas is Buttwoman

2009 AVN Award – Best All-Sex Release – Alexis Texas is Buttwoman

2009 CAVR Award – Performer of Year

2009 XRCO Award – Best Gonzo Movie – Alexis Texas is Buttwoman (Elegant Angel)

2010 AVN Award – Best All-Girl Group Sex Scene – Deviance

2010 F.A.M.E. Award – Favorite Ass

2010 F.A.M.E. Award – Hottest Body

2011 AVN Award – Best All-Girl Three-Way Sex Scene – Buttwoman vs. Slutwoman

2011 AVN Award – Best Group Sex Scene – Buttwoman vs. Slutwoman

2011 AVN Award – Best Tease Performance – Car Wash Girls

Напиши коментар