Art & Crafts

Најслатката тајна за прекрасна коса

Доколку го направите овој сладок шеќерен третман, секоја 2 недела тогаш дека ќе забележите дека тој е најлесниот начин да ја ревитализирате косата и кожата на главата.

Многу малку од нас знаат дека шеќерот е алфа хидроксид киселина која ги трга мртвите келии така што навлегува во кортексот на влакната и ја стимулира ќелиската активност на фоликулите. Истовремено е најдобар за пилинг на кожата на главата правејќи ја косата мека и лесна за обликување.

Бадемовото масло овозможува влажност, го потпомага и зголемува позитивниот ефект на шеќерот, истовремено давајќи го потребното количество на витамин Е.  Бадемовото масло е богат со фолна киселина која докажано го стимулира растот на косата.

Рецепт

Измешајте:

две и пол лажички кафеав шеќер

две и пол лажички бел шеќер,

една и пол лажичка бадемово масло и

една и пол лажичка сок од лимон.

Состојките мешајте ги со дрвена или пластична лажица.

Третман

Измијте ја косата.

Доволни се 5 минути нежно масирање на скалпот.

Потоа оставете 5 минути, косата и кожата да ги апсорбираат сите потребни состојки,

Косата исперете ја со млака вода.

Ефектот ќе Ве изненади, а овој третман ќе Ви биде најслатката тајна за убава коса.

Напиши коментар