Мојата кујна

Највкусната зимска салата – Мексикана

Потребни состојки:

 • 450гр пилешко месо
 • 250гр фета
 • 150мл јогурт
 • лажица чили
 • лажица црвен пипер
 • бибер
 • ½ лажица пире од домати
 • лажца мајонез
 • лажица маслиново масло
 • лажица сецкан кромид
 • исечени црвени и зелени пиперки
 • 175гр пченка
 • 175 гр варен ориз

Начин на подготовка:

Пилешкото месо исечете го на ленти, издинстајте го во вода и маслиново масло, исцедете и ставете во сад за салата. Во другиот сад помешајте мајонез, јогурт, зачини, пире од домати и кромид, па прелијте преку пилешкото. Додадете пиперки и пченка, па полека мешајте додека преливот не ги покрие сите состојки. Сварениот ориз ставете го во чинија, а мешавината од пилешкото ставете ја во средина, преку се додадете фета исечена на коцки и послужете со зелена салата зачинета со лимунов сок и прелив од масло помешан со зачини.

Напиши коментар