Мојата кујна

Направете домашен ликер од ванила

Ова е одличен пијалок кој може да ве разлади во топлите летни вечери…

Потребни состојки:

–      1 литар млеко

–      550 гр шеќер

–      1 пудинг од ванила

–      2,5 до 3 дл рум

–      2-3 кесички ванилин шеќер

Подготовка:

Сварете го мелкото со шеќерот и ванилата. На крајот кога ќе се свари убаво додадете го пудингот и убаво измешајте. Оставете нека се излади и додадете го румот. Убаво измешајте ис тавете го во фрижидер да се излади.

Напиши коментар