Здраво тело

Нема ни да верувате за што се е корисна чоколадата

Освен тоа што го штити срцето, го намалува крвниот притисок и лошиот холесетерол откриена е уште една многу важна корист од чоколадата.

Летото е идеално за одмор, опуштање… Но, со оглед на високиот UV индекс и штетните зрачења изгледа е најдобро да се сокриеме во нека длабока сенка и да чекаме да помине.

Но, сепак има една слатка вест која ќе ви биде од корист ова лето. А тоа е дека чоколадата содржи состојки кои го спречуваат навлегувањето на штетните сончеви зраци во кожата.

Чоколадата која има висок процент на какао во својот состав е идеална за заштита. Какаото е богато со флаваноиди и антиоксиданти кои ја штитат кожата од UV зраците. Затоа јадете чоколада и уживајте 🙂

Напиши коментар