Мојата кујна

Нестле торта

Потребни состојки:

–          6 белки

–          16 лажици шеќер

–          5 лажици мелени ореви

–          12 лажици брашно

–          300 гр нестле чоколада

–          пола маргарин

–          1 л млеко

–          18 жолчки

–          250 гр шеќер во прав

–          200 гр какао

–          1 маргарин

–          300 гр шлаг

Подготовка:

Потребно е да испечете 3 кори. За корите потребно е да изматите 6 белки, 6 лажици шеќер, 5 лажици мелени ореви и 2 лажици брашно.

Корите испечете ги и оставете ги да се изладат.

Растопете ги чоколадите со половина маргарин. Кога ќе се изладат корите прелијте ги со чоколадниот прелив. И оставете да се стегне чоколадата.

За филот сварете го млекото со 18 жолчки, 10 лажици шеќер и 10 лажици брашно. Оставете го филот да се лади. Во меѓувреме изматете го маргаринот со 200 гр шеќер во прав и со 200 гр какао. Додадете го овој фил во кремот и убаво измешајте. Посебно изматете 300 гр шлаг со кисела вода, така што ќе биде поцврст од вообичаено.

Чоколадната кора премачкајте ја со фил, па ставете од шлагот, и повторете ја постапката со преостанатите кори и фил.

 

Напиши коментар