Мојата кујна

Нугат торта

Потребни состојки:

 • 12Јајца
 • 12 лажици ораси
 • 12 лажици презла
 • 200гр Бела Милка чоколада
 • 200гр Црна Милка чоколада
 • 100гр Црно чоколадо за готвење
 • 200гр Мелени лешници
 • 250гр Маргарин
 • 5 лаж. шеќер во прав
 • 2 пати по 250мл. Слатка павлака
 • Вишни,
 • Шеќер,
 • Кисела павлака
 • Зејтин.

 

Начин на подготовка:

Кори: Изматете 6 -белки, 6 – лажици шеќер, 6 – лаж. Ораси и 1 лаж. Презла. Изматете ги во 2 еднакви кори

Фил: 12 шолчки и 10 лаж. Шеќер, варете на пареа, додадете 200гр. Бела Милка чоколада, додадете 250гр. Изматен маргарин со 5 лаж шеќер во прав и 200г. Печени мелени лешници.

Се редат: 1 кора, жолт фил, 250мл. Слатка павлака – вишни 250мл. Слатка павлака – 2 кори. Жолта глазура за фил.

 

Глазура:  Да се растопи 200гр. црна Милка чоколада, 100гр. Црна чоколада за готвење, 1 лаж. Павлака. Се прелива преку ролатот.

Напиши коментар