← НАЗАД НА БОЗА

Обновете ја кожата со бадемово масло

Обновете ја кожата со бадемово масло
3574 Читања

Иако козметичките компании постојано ни нудат козметика со која може да се решиме од проблемите со сува, масна, чувствителна кожа или пак со брчките сепак можеби треба да ја погледнете и поефтината варијанта која може да биде и поефикасна од поскапата. Се што ви е потребно за здрава и убава кожа е едно шишенце бадемово масло.

Ова е најстариот начин на нега на кожата. Уште пред илјадници години нашите предци се негувале токму со ова масло. Со него ги лечеле кожните болести како што се псоријаза и егзема. Бадемовото масло содржи олеинска киселина која има моќ да ја ревитализира кожата, особено површинскиот слој.

Во индиската народна медицина, бадемовото масло се користи како аналгетик, а според неодамнешните истражувања на еден медицински магазин тоа ја помага и работата на цревата.

Се што треба да направите е да ја масирате кожата на лицето и телото со бадемово масло. Капнете неколку капки на рацете и истријте ги така што маслото ќе се стопли. Со кружни движења намачкајте ја кожата. Доколку ова стане навика ќе имате убава и здрава кожа за која стареењето ќе биде непознат процес.

Коментари

© 2011 boza.mk | Дизајн - element.mk