← НАЗАД НА БОЗА

Обновете ја оштетената коса со маска од авокадо и банана

Обновете ја оштетената коса со маска од авокадо и банана
1063 Читања

Во врелите летни денови косата страда и од сонцето и од хлорот. Доколку одите на море, солта во водата дополнително ќе предизвика сушење на косата, а со тоа и пукање на врвовите. Затоа имајте ја во предвид оваа маска. Таа не само што е одлична превентива, туку и ќе ја ревитализира сувата и оштетена коса.

Потребни состојки:

–      една банана

–      1 јајце

–      половина авокадо

–      2 лажици мед

–      3 лажици маслиново масло

Ставете ги состојките и убаво изблендирајте ги. Со смесата намачкајте ја косата од врвот до коренот. Замотајте ја со кеса и оставете нека делува половина час.

Коментари

© 2011 boza.mk | Дизајн - element.mk