Мојата кујна

Овошен куп за големo освежување

Потребни состојки:

–      400 гр боровинки

–      250 мл кисела павлака

–      150 гр несолено, младо сирење

–      50 гр шеќер

–      ванила

–      250 мл слатка павлака

Подготовка:

Испасирајте 300 гр од боровинките, а потоа засладете ги. Измешајте ги со сирењето и распоредете ги во четири чаши. Одозгора ставете кисела павлака измешана со хопла и ванила. Повторете ја постапката уште еднаш. На крајот украсете со изматена слатка павлака и неколку свежи боровинки.

Напиши коментар