Мојата кујна

Паеља, баш како во Валенсија

Најавтентичната паеља се готви во Валенсија. Пилешко, паеља ориз, шафран, слатка пиперка, рузмарин, полжави или морски плодови се едни од најважните состојки. Постојат разни верзии на ова познато шпанско јадење, а ние ви нудиме една:

Потребни состојки:

1 голем кромид

2 домати

1 пилешко

600 грама свинско бут

450 грама лигњи

6 лажици пилешка супа

Шафран

1 килограм школки

1 црвена пиперка

500 грама грашок

600 грама ориз

По потреба, маслиново масло и сол, школки

Подготовка:

  1. Исецкајте ги на коски погодни да полесна консумација пилешкото и свинското месо
  2. Исчистете ги лигњите и исецкајте ги  на мали парчиња
  3. Исецкајте ги пиперката, кромидот и доматите.
  4. Тавата за паеља намачкајте ја со маслиново масло, па потоа ставете ги кромидот и доматите. Кога кромидот ќе се зацрвени додадете го свинското, мешајте 15  минути, а потоа додаете го и пилешко и лигњите. Мешајте постојано.
  5. Додадете го оризот и мешајте три минути. Внимателно се става пилешката супа со шафран и се продолжува да се меша.
  6. На врвот по потреба можете да ставите школки и пиперката.
  7. Оставете сето тоа да се готви, а попотреба можете да додадете уште пилешка супа. Кога оризот ќе биде добро зготвен додадете го грашакот.
  8. Кога сето тоа добро ќе се зготви, тргнете го од оган и покријте го со алуминиумска фолија и крпа. Оставете да одстои на страна околу 10 минути пред да послужите.
  9. Исецкајте парчиња лимон и ставете ги убаво од страна како декорација, но и како надополнување на вкусот.

Напиши коментар