Мојата кујна

Палачинки со боровинки

Потребни состојки:

–      1/3 шолја пченкарно брашно

–      2/3 шолја интегрално брашно

–      ½ шолја смрзнати боровинки

–      ½ шолја млеко

–      1 испасирана банана

–      1 јајце

–      1 кафена лажица цимет

–      1 кафена лажица пециво

–      1 супена лажица путер

Подготовка:

Во длабок сад измешајте ги брашното, смрзнатите боровинки, млекото, бананата, јајцето, циметот и прашокот за пециво. Во смесата додајте уште млеко ако мислите дека е многу густо. Растопете го путерот во една тава на средна температура. Ставете третина од смесата, и потрудете се да бидат во форма на круг. Повторете ја постапката уште два пати. Печете ги палачинките од двете страни.

Послужете ги со овошје и млеко.

Напиши коментар