Мојата кујна

Парфе од банани

За 5 порции:

 

Потребни состојки:

  • 1 зрела банана
  • 250 мл слатка павлака
  • јајце
  • Шеќер
  • Рум

 

Начин на подготовка:

Бананата исечете ја на парченца и   испасирајте.

Јајцетеизмешајте го со малку шеќер.

Изматете цврст шлаг и во чинија измешајте го со јајцата и соединете.

Потоа додадете  во смесата по желба малку рум.

Добро измешајте и распоредете ја смесата во 5 чаши.

Ставете ги во фрижидер добро да се оладат и полужете…

Напиши коментар