Мојата кујна

Парфе со кафе

Десерт со кафе – одличен за љубителите на вкусот на кафето.

Потребни состојки:

–      2 лажици млеко

–      2 жолчки

–      2 лажици инстант кафе

–      375 мл слатка павлака

–      2/3 шолја шеќер

–      еден прстофат сол

–      2 лажици пченкарно брашно

–      1 лажица вода

Подготовка:

Во еден сад со средна големина измешајте го брашното, шеќерот и солта. Потоа додајте го млекото. Изматете ги жолчките во посебен сад со миксер и додајте ги во претходната смеса.

Кафето растопете го со водата и додајте го во смесата.

Смесата ставете ја во сад за варење и варете на средна температура 5 минути или додека не се згусне. Тргнете го садот од оган и оставете го 10 минути да се излади, а потоа ставете го во фрижидер 30 минути.

Во меѓувреме изматете ја слатката павлака и распоредете ја во 6 чаши. Ставете неколку реда од смесата со кафе и изматената хопла. На крајот може да украсите со шлаг и рендана чоколада.

 

Напиши коментар