Мојата кујна

Песок торта

Потребни состојки:

–          1,5 л млеко

–          6 пудинга од ванила

–          18 лажици шеќер

–          2 маргарини

–          500 гр шеќер во прав

–          300 гр кокосово брашно

–          300 гр мелени ореви

–          300 гр мелени бисквити

–          2 шлага

Подготовка:

Пенесто изматете ги маргарините со 500 гр шеќер во прав. Шест пудинга сварете ги во литар и пол млеко со 18 лажици шеќер. Кога пудингот ќе се излади соединете го со изматениот маргарин. Филот поделете го на три дела. Во првиот дел ставете мелени бисквити, во вториот кокосовото брашно, а во третиот дел мелените ореви. Ставајте по еден ред од секој фил. На крај украсете со изматениот шлаг.

Напиши коментар