Здраво тело

Пет најалкални намирници

Дали знаевте дека луѓето кои боледуваат од некоја врста на рак имаат зголемена кислеост во организмот? Таа може да се регулира со внесување на алкална храна.

Храната која создава кисела средина во нашиот организам го поттикнува развојот на дегенеративни болести. Затоа треба да ја избегнувате таа храна. За да ја спречите киселата средина во телото, јадете:

Спанаќ

Тој содржи многу витамини А, К, Ц, Б2, Е, магнезиум, железо, калиум, влакна и огромна количина на алкалан.

Кељ

Тој е познат како најдобар борец против канцерот, и како најдобар прочистувач на телото од токсини. Тој има барем четири состојки кои се борат со канцерот.

Краставици

Содржат моќни антиоксиданси меѓу кои е и лигнан. Краставиците го намалуваат ризикот од кардиоваскуларни болести и од заболување на неколку типа на рак и тоа на простата, на гради…

Брокули

Брокулите имајте ги често на менито. Тие може да спречат појава на рак на бели дробови, на кожата… а добри се за имунолошкиот систем.

Авокадо

Ако сакате да имате здраво срце, брз метаболизам, регулирано ниво на холестерол и шеќер во крвта јадете авокадо.

Напиши коментар