Мојата кујна

Пица со бело вино – необично, а вкусно…

Со омилениот Италијански рецепт не мора да се сладите само во пицерија истиот можете да го зготвите и дома. Пицата се спрема едноставно и брзо, а нуди неограничени можности за комбинирање на намирниците.

Ние денес ви предлагаме пица со бело вино… Неверојатно вкусно!!!

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

250 грама брашно

4 јајца

150 милилитри маслиново масло

150 милилитри бело вино

200 грама шунка

100 грама зелени маслинки

100 грама кашкавал

Зачин (вегета) или сол

НАЧИНА НА ПОДГОТОВКА:

Во подлабока чинија измешајте ги брашното, јајцата, маслиновото масло и виното, па додадете 50 грама (половина) од наренданиот кашкавал. Замесете го тестото и зачините со зачин.

  

Шунката исечкајте ја шунката на коцки, а маслинките исчистете ги од семките и исечкајте ги на половина. Тестото излијте го на плех за печење обложен со хартија за печење. Врз него наредете ги шунката, маслинките, преостанатиот кашкавал и пицата ставете ја загреана рерна на 200 степени Целзиусови и печете 20 минути.

Печената пица исечете ја на триаголници и сервирајте

Уживајте!!!

Напиши коментар