Мојата кујна

Пикантно пилешко

Одличен ручек кој ќе ги задоволи ваште сетила за вкус и мирис:)

Потребни состојки:

–      400 гр пилешки гради

–      3 главици кромид

–      3 чениња лук

–      3 пиперки

–      3 домати

–      400 гр печурки

–      2 супени лажици маслиново масло

–      сол и бибер

–      магдонос

–      300 гр варен компир

–      чили

–      кари

 

Подготовка:

Кромидот исецкајте го на кругови, а белото месо на коцки. Загрејте го маслиновото масло и пропржете ги заедно. Пиперката исецкајте ја на тркалца, ставете ја во тавата па по 10 минути додадете го доматот сецкан на коцки. Додадете ги и ситно исецканите печурки. На крај додајте го лукот и зачинете по потреба.

Ова јадење послужете го со варен компир.

Пријатен ручек:)

Напиши коментар