Мојата кујна

Пилешки крокети – неверојатно вкусни

Пред Вас е уште еден супер лесен начин да спремите пилешко месо.

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

150 грама пченично брашно

½ литар млеко

2 жолчки

300 грама варено пилешко месо

100 грама варени моркови

Зачин, сол и бибер

За поховање:

Брашно, јајца и презла

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Од пченкарното брашно и млекото сварете цврст качамак. Оставете да се олади качамакот и во него додадете ги жолчките, сечканото пилешко месо и испасираните моркови.

Посолете и зачинета ја смесата по вкус.

Од добиената смеса направете крокети, увалкајте ги во брашно, па во разматено јајце и презла и пржете на веќе загреана тава на средна температура.

Пржете додека крокетите не добијат златно-кафеава боја.

Вкусот ќе Ве изненади!!!

Пријатен ручек…

Уживајте!!!

Напиши коментар