Мојата кујна

Пилешко со пармезан и шпагети

Направете вкусна вечера која одлично оди со чаша вино…

Потребни состојки:

4 парчиња пилешки стек

2 јајца изматени со ¼ чаша млеко или вода

1 чаша лебни трошки

¼ чаша маслиново масло

2 чаши доматен сос

моцарела

¼ чаша пармезан

Подготовка:

Стекот потопете го во јајцата со мелко, а потоа во лебните трошки. Потоа убаво извалкајте го во пармезанот. Испржете го така што ќе добие златно-црвеникава боја. Откако ќе го извадите од маслото ставете го во сад за печење а одозгора наредете моцарела. Потоа стекот ставете го да се запече.

Во чинијата за сервирање ставете шпагети. До нив ставете го стекот кој ќе го прелиете со доматниот сос.

 

Напиши коментар