Мојата кујна

Пилешко во бел сос со вино

Ова е едноставен рецепт кој може да го подготвите за саканата личност и да поминете пријатна вечер со чаша добро вино.

Потребни состојки:

–      200 мл бело вино

–      половина кромид, ситно исецкан

–      3 лажици путер

–      еден грст брашно брашно

–      1 лажица сол

–      пилешки стек

–      црн пипер

–      една мала жаичка сушена жалфија

Подготовка:

Испржете го пилешкото или испечете го на скара. За тоа време подгответе го сосот. Во тава ставете го путерот да се растопи. Потоа ставете го ситно исецканиот кромид. Кога ќе омекне ставете го брашното, биберот, виното, и зачините. Кога ќе се згусне сосот тргнете го од оган. Во чинија ставете варен зеленчук по желба. Стековите ставете ги па одозгора полејте ги со сосот.

Напиши коментар