Мојата кујна

Пињата коњчиња

Пробајте го овој рецепт и израдувајте ги вашите деца

Потребни состојки:

–      1 шолја шеќер

–      1 шолја шеќер во прав

–      1 шолја путер

–      2 јајца

–      1 лажица сол

–      1 лажица сода

–      5 лажици брашно

–      1 лажица екстракт од ванила

–      бонбончиња

За лепакот:

–      2 лажици млеко

–      половина лажица шеќер во прав

Убаво измесете го тестото и оставете го во фрижидер да отстои 3 часа. Потоа поделете го на топчиња и секое точе обојте го во различна боја со прехранбена боја. Ви треба еден длабок пластичен сад кој целиот ќе го обложите со фолија. Едно по едно топчињата расплескувајте ги во пластиката. Потоа извадете ги и ставете ги на рамна површина. Сечете ги на парчиња со дебелина од 1 цм. Ставете ги на хартија за печење и печете ги 12 минути на 35о степени. Потоа сечете ги со калапчиња. Внимавајте да ја имате формата од девете страни. Третото парче нека биде со вдлабнатина во средишниот дел каде ќе ги ставите бонбоните. Тестата лепете ги со лепакот кој ќе го направите од две лажици ладно млеко и половина лажица шеќер во прав. Ви ги претставуваме и фотографиите за да ви ја оилесниме постапката.

Напиши коментар