Мојата кујна

Пита со вишни

Ова е одличен десерт кој ќе ви ги задоволи потребите за слатко, а воедно ќе ве освежи.

Потребни состојки:

–      едно пакување лиснато тесто

–      2 тегли компот од вишни

–      3 пудинга од ванила

–      половина литро слатка павлака

–      шеќер во прав

Подготовка:

Испечете ги лиснатите кори, но пред да ги ставите во рерна избоцкајте ги со вилушка. Додека се печат подгответе го филот. Исцедете ги вишните и во сокот од вишните додајте половина литро вода и сварете го пудингот. Кога ќе се излади пудингот ставете ги вишните. Изматете ја слатката павлака со миксер. Премачкајте ги изладените кори со кремот, па со шлагот и покријте со следната кора. Повторете ја постапката за секоја кора. Оставете малку да се омекнат лиснатите кори, а потоа исецкајте ги на коцки. На крајот посолете ги со шеќер во прав.

Напиши коментар