Здраво тело

Победете ја слабокрвноста со капини

Како речиси ретко која друга билка, секој дел од капините има лековити својства.

Во ова вкусно овошје има исклучително голема количина на железо, па се препорачува на лицата кои имаат слаба крвна слика. Дозволено е да го консумираат трудниците, децата, доилките…

Во листовите од капини има пектин, растворливи влакна кои помагаат да се намали количината на лошиот холестерол, и при тоа прочистувајќи ја нашата крв. Тие се добри за доброто функционирање на срцето и крвните садови.

Со капините може да ги ублажиме симптомите на настинка и кашлица. Заради висока концентрација на минералот калиум, а ниска вредност на натриум, ова овошје е идеално за сите оние кои патат од висок крвен притисок.

Коренот од дива капина е состојка која може да ја употребите за подготовка на чај. Овој чај со сигурност разградува камен во бубрег.

 

Напиши коментар