ШоуБиз

Почина „диско кралицата“ – Donna Summer!

Пејачката Donna Summer починала вчера наутро. Умрела на 63 години по долга борба со ракот. Веста за нејзината смрт ја потврдил нејзиниот гласноговорник.

Donna го носеше надимакот „диско кралица“, а во текот на својата музичка кариера има освоено дури четири Греми награди. Се прослави во текот на 70-тите години од минатиот век со хитовите „Hot Stuff“, „Last Dance“, „Bad Girls“ и „Love to Love You Baby“.

Иако беше во постојана борба со ракот и подложена на напорни и исцрпувачки третмани со хемотерапија, Donna никогаш не ја занемари својата најголема љубов – музиката. Моментално работеше на четвртиот студиски албум, кој за жал, не успеа да го доврши пред смртта.

Позади себе остави сопруг и три деца.

Напиши коментар