Мојата кујна

Похован кашкавал

Одлично јадење за вечерните дружења со добро вино.

Потребни состојки:

–       300 гр кашкавал

–       100 гр брашно

–       50 гр лебни трошки

–       2 јајца

–       масло за готвење

Подготовка:

Исецкајте го кашкавалот на парчиња, обликот зависи од вашата желба. Секое парче најпрво извалкајте го во брашно, а потоа во јајца и на крајот во лебните трошки.

Така припремени ставете ги да се пржат во загреано масло. Свртете ги од двете страни.

Напиши коментар