Мојата кујна

Полнети пиперки со компир

Потребни состојки:

  • 6 бабури
  • 4 компири
  • 200гр домати
  • 50гр ориз
  • 4 главици кромид
  • 2 моркови
  • бибер
  • 200мл масло
  • зачини

Начин на подготовка:

Пиперките исчистете ги од семе и подгответе ги за полнење. На загреано масло пропржете ситно исецкан кромид. Кога малку ќе омекне, додадете на коцки исечени моркови и компир, па пропржете. Додадете малку вода и динстајте додека зеленчукот не омекне. Измешајте претходно сварен и исцеден ориз, како и излупени и на коцки исечени домати. Додадете зачини и бибер. Со смесата полнете ги пиперките, наредете ги во подлабок сад, додадете вода и варете на тивок оган. Кога водата до половина ќе испари, пиперките ставете ги во загреана рерна и печете околу 40 минути.

Напиши коментар