Убавина

Помош при суви и испукани пети

Сувите и испукани пети не се секси , никогаш. Иако овој проблем не снаоѓа во текот на летниот период, со него треба да се бориме во текот на целата година. Доколку не можете себе си да си дозволите скап предикир, ослободете се самите од дома, од синдромот на испукани пети, со помош на неколку чекори.

  1. Потопете ги стапалата 5 – 10мин во топла купка, направена од  шолјичка млеко и 5 шолјички топла вода.
  2. Направете домашен пилинг за стапала, така што ќе ставите лажица сол или шеќер во ½ шолјичка масло. Детско масло, бадемово масло или кокосово се одличен избор.
  3. Масирајте ги вашите стапала со помош на домашен пилинг:
  4. Со камен истријте ги петите, измијте и исушете ги стапалата.
  5. Пред да одите во кревет, испробајте ја оваа метода: Нанесете на памук производ за акни, кој содржи 2% силицинска киселина и втријте ја на вашите стапала. Силицинскаа киселина продира во површинскиот слој на вашата кожа, каде има улога на благ антисептик.
  6. Преку тоа, втријте хидрантна крема или вазелин(кој е најдобриот производ за испукани пети).
  7. Преку тоа облечете чорапи и оставете да отстои кремата преку ноќта.

За овој третман ви се потребни следниве состојки:

–       1 шолјичка млеко

–       Шеќер или сол

–       Детско бадемово или кокосово масло

–       Камен за пети

–       Производ со салицинска киселина

–       Вазелин

–       Чорапи

–       Напомена: Користете го овој третман на секој дена 7 дена и резултатите ќе бидат сигурно видливи.

Напиши коментар