Потребни состојки:

3 др. Јогурт

1 праз

2 дл. павлака

100 гр. мајонез

10 кисели краставички

150 гр. кашкавал

150 гр. шунка

300 гр. макарони

3 јајца

Сол и црн пипер

Припрема:

Сварете ги макароните во солена вода, па исцедете ги и оставете ги да се исушат. Сварете ги јајцата и изрендајте ги на рендето.

Празот, киселите краставички, шунката и кашкавалот исецкајте ги. Во посебен сад ставете ги макароните, краставичките, празот, шунката, јајцата и кашкавалот, зачинете со сол и црн пипер и промешајте.

Салатата од макарони оставете ја да се излади во фрижидер пред послужување. Добар апетит!

Напиши коментар