Мојата кујна

Салата со спанаќ и пилешко

Потребни состојки:

  • 300гр спанаќ
  • Чешне лук
  • 2 моркови
  • 4 лажици маслиново масло
  • 4 лажици путер
  • 2 тврдо варени јајца
  • 2 парчиња бел леб
  • 2 лажици песто сос
  • 2 лажици кисела павлака

Начин на подготовка:

Спанаќот исчистете го, измијте го, исцедете и испржете на масло со едно чешне лик. Сварете го морковот, на месото додадете сол и бибер, па на тава испржете го на две лажици масло од двете страни. Печеното месо, морковот и јајцата исечете ги на ситни коцки. Во чинија измешајте ги сите состојки, а на крајот додадете павлака и по желба песто сос. Сервирајте ја смесата со крекери. Добар апетит.

Напиши коментар