Мојата кујна

Шишќебап – прочуениот турски рецепт

Состојки:

500 гр. говедско или овчо месо

За маринада:

2 главици кромид

3 домати

1/4 литар црвено вино

2 лажици оцет

2 лажици црвен пипер

2 лажици масло

Лажичка мајчина душица

бибер

сол

ПОДГОТОВКА:

Во сад ставете го виното, оцетот, црвениот пипер, мајчината душица, биберот, сецканиот кромид, маслото, сецканите домати и солта. Исечете го месото на мали парчиња и ставете ги во маринадата. Држете ги 24 часа во фрижидер.

Потоа парчињата месо нанижете ги на жица печете ги на скара или во загреана рерна.

Напиши коментар