Мојата кујна

Шненокли – десерт кој нема да ве остави рамнодушни

Потребни состојки:

–      1 литар млеко

–      6 јајца

–      8 лажици шеќер

–      2 кесички ванилин шеќер

–      неколку капки екстракт од ванила

–      1 лажица брашно

Подготовка:

Ставете го млекото да се вари со една лажица шеќер и ванила. Изматете цвсрт снег 6 белки и две лажици шеќер. Со лажица ставајте од кнедлите во зовриеното млеко. Варете ги во млекото по 15-тина секунди од двете страни, па извадете ги во голема чинија. Млекото тргнете го од оган. Изматете ги жолчките со 6 лажици шеќер и една лажица брашно. Ставете ја смесата во млекото нека проврие на оган. На крај прелијте ги шненоклите со овој прелив. За декорација употребете чоколаден прелив или прелив од карамела.

 

Напиши коментар