Мојата кујна

Шпанска пита

Состојки:

200гр свежи шампињони

4 јајца

1 чаша масло

50г кисели краставици

пипер по желба

200гр шунка

1 прашок за пециво

сол по вкус

200гр едам ( кашкавал)

2 чаши брашно

Пред да почнете да ја подготвувате питата, вклучете ја рерната на 200 степени

 

Подготовка:

Исчистете ги шамињоните и исечете ги на листови. Исечете ја шунката на коцкички. изрендајте го кашкавалот на крупно.

Ставете го брашното во поголем сад, додадете прашок за пециво и добро промешајте. Додадете ги јајцата и маслото и добро промешајте. Нема потреба да додавате било каква течност, јајцата и брашното се сосема доволни за да добиете компактна маса.

Посолете по вкус. Додадете жунка и шампињони. Додадете кисели краставици, рендан кашкавал па се добро измешајте

Измачкајте еден плех со масло па рамномерно распоредете ја смесата. Во претходно загреана рерна печете ја питата околу 30 минути.

Напиши коментар