Мојата кујна

Шпанска пита

Брзо лесно и вкусно!!!

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

4 јајца

1 шолја масло за јадење

50 грама кисели краставички

200  грама шунка

200 грама кашкавал

1 кесичка прашок за печиво

2 шолји брашно

200 грама свежи шампињони

Сол и бибер

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Печурките, шунката, киселите краставички исечете ги на помали парчиња. Кашкавалот изрендајте го на крупно.

Ставете го брашното во поголем сад,  додадете го прашокот за печиво, сол , бивер измешајте па додадете ги јајцата и маслото и смесете тесто.

Кога ќе добиете компактна маса додадете ги исечканите намирници и кашкавалот.

Плехот за печење намачкај те го со масло за јадење и распоредете го тестото.

Печете на загреана рерна на 200 степени целзиусови 30 минути.

Уживајте!!!

Напиши коментар