Здраво тело

Што се лечи сувото грозје?

Истражувањата покажуваат дека сувото грозје помага во ублажување на симптомите на честа промена на расположението.

Сварете три суви смокви, еден грст суво грозје во 2,5 дл црно вино. Варете се додека не добиете густ сируп. Земајте по една лажица во текот на денот кога ќе се сетите на лекот.

Нервозата ќе ја решите со едноставен рецепт. Не дозволувајте да бидете вознемирени и раздразнети. Смирете се и заштитете го сопстевното здравје. За тоа ви е потребно: 50 гр житарици, ирендана јаболка, лажица суво грозје, ситно исецкани ореви, и една лажица мед. Оваа смеса прелијте ја со јогурт.

Овој појадок содржи огромна количина на магнезиум, кој е неопходен за вашите нерви.

Напиши коментар