Здраво тело

Сите здравствени предности на лавандата

Благиот мирис на лавандата опушта и смирува. Етеричното масло може да се користи за масажа, и при тоа опушта ги смирува болките, симптомите на реума, болки во мускулите, а воедно маслото од лаванда може да ви помогне да се решите од акните, екземата…

Етеричното масло од лаванда е одлично средство за лечење на изгореници, рани и лузни. Сипете  неколку капки од маслото на критичните места и со нежни движења масирајте.

Маслото од лаванда може да ви помогне и при настинка и грип. Ставете неколку капки во врела вода и инхалирајте се.

Доколку патите од несоница направете топла купка во која ќе капнете неколку капки од ова масло.

Напиши коментар